Kossuth Rádió:

 

Októbertől indul az új lakáshitel-támogatási rendszer. A forintalapú hitelek kamata és kezelési költsége együtt tíz százalék alatt lesz, de jóval szűkebb kör veheti csak igénybe, mint a korábbi, júliusban megszüntetett kölcsönöket. A bankok nem számítanak nagy rohamra.

 

Júliustól megszüntették a korábbi lakástámogatási rendszert, így búcsút mondhattunk a szocpolnak és a támogatott lakáshiteleknek is. A kormány azzal indokolta a lépést, hogy ezzel három év alatt 170 milliárd forintot takaríthat meg a költségvetés. Az intézkedést még azok is kritikusan fogadták, akik korábban támadták a lakástámogatási rendszert. Mindenki attól tartott, hogy emiatt végképp leáll a lakáspiac forgalma, és a devizahiteleknek nem lesz alternatívájuk. Miközben éppen a devizahitelezés visszaszorítása a cél.

A kormány a nyár elején bejelentette, hogy egy jóval szűkebb körnek októbertől lehetősége lesz egy újfajta, támogatott lakáshitel felvételére. Csakhogy - ahogy a kritikusok fogalmaztak - éppen a lakásépítési főszezonban maradt támogatott forinthitel nélkül a piac. Az október 1-től igényelhető újfajta támogatott hitelt nem lehet használt lakáshoz felvenni. A korábbinál jóval szűkebb réteg - a 35 év alatti, és a 45 év alatti többgyermekesek - csak új lakás építésére és vásárlására, valamint korszerűsítésre igényelheti - sorolja a kritériumokat Németh Imre, az OTP Bank főosztályvezetője.

Itt is, mint a korábbi rendszerben, érvényes az a feltétel, hogy a kölcsönkérő nem rendelkezhet más lakástulajdonnal, és más támogatott hitele sem lehet. Ha ilyen hitellel rendelkezik, akkor 360 napon belül vissza kell fizetnie.

Az építési költség és a vételár maximált, Budapesten és a megyei jogú városokban 25 millió, egyéb településen 20 millió forint lehet a hitel összege maximum ennek a fele. Korszerűsítésnél költséghatár nélkül és minden településen egységesen maximum ötmillió forint hitel nyújtható.

- A hiteldíj - amely a kezelési költséget és a kamatot tartalmazza – maximum az állampapírhozam 110 százaléka, plusz három százalék lehet, és amit az ügyfélnek kell fizetnie, az ennek a kamattámogatással csökkentett mértéke. A kamattámogatás függ az állampapírhozam nagyságától, a gyerekek számától és a hitel céljától. Számszerűsítve: az állampapírhozam 40-70 százaléka a kamattámogatás. Korszerűsítésnél 40 százalék, építésnél és vásárlásnál gyerekszámtól függően 50-70 százalék lehet.

A számítás tehát elég bonyolult, de a hitelt felvevőknek nem kell majd ezzel bajlódniuk. A bankok az október elsejei indulásra nyilvánosságra hozzák a pontos kondíciókat, addig is azzal számolhatunk, hogy az új, támogatott, forintalapú lakáshitel kamata és kezelési költsége együtt 6,5 és 9 százalék között lesz. A legtöbbe a korszerűsítésre felvett hitel kerül majd, a legolcsóbb pedig a hat vagy több gyermeket nevelők új lakásvásárlási kölcsöne lesz. Egy háromgyerekes család várhatóan körülbelül 6,5 százalékos kamattal és 1,5 százalékos kezelési költséggel juthat hitelhez - mondja Gyuris Dániel, az FHB vezérigazgatója.

Bár évente 55-60 milliárd forintnyi hitelt lehetne kihelyezni ahhoz, hogy a hárommilliárd forintban meghatározott állami támogatás kimerüljön, ennyit az év hátralévő részében nem tudnak hitelezni a bankok. Gyuris Dániel szerint a felfutás jövőre várható.

A többgyermekeseknek és a fiataloknak a devizahitel helyett valódi alternatívát jelenthet a kölcsön. A lakáspiacot ez azonban nem fogja megmenteni, mert a szigorú kritériumok miatt csak szűk réteg veheti igénybe. A bankok idén eddig negyedannyi lakáshitelt helyeztek ki, mint egy évvel korábban. Az építkezési kedv visszaesése jól látható abból is, hogy a KSH statisztikája szerint az első félévben közel 20 százalékkal kevesebb új lakásépítési engedélyt adtak ki, mint egy évvel ezelőtt.

Szerző: idegen babérok  2009.09.17. 12:00 Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://idegenbaberok.blog.hu/api/trackback/id/tr981388103

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása