Ötvenentúl.hu: http://87.229.111.212/page.php?PageID=22017

Marcsi 2003 óta ugyannál a mobilszolgáltatónál ugyanarra a csomagra fizetett elő. Az utóbbi időben már 30 ezer forintos „horrorszámlái” voltak. Mivel hosszú időn keresztül gyakran hívott külföldi számot, indokoltnak érezte ezt az összeget. Amikor azonban a külföldi hívások megszűntek, meglepődve tapasztalta, hogy a számlán szereplő summa mit sem változott. Ekkor berobogott a szolgáltatóhoz, ahol felvilágosították, hogy nála még mindig a hat évvel ezelőtti percdíjak ketyegnek, holott ennél már jóval kedvezőbb csomagok is léteznek. Az ügyintéző segítségével telefonálási szokásainak megfelelő csomagot választott: most 13 ezer Ft körül mozog a havonta kifizetendő összeg, pedig Marcsi ugyanannyit telefonál.
Edit sokáig úgy gondolta, hogy feltöltő kártya segítségével sokkal jobban kontrollálhatja a telefonköltségét, mint előfizetéssel. Amikor azonban egy hónapon belül már harmadszor ment feltölteni a kártyáját, elgondolkozott. Megéri? Igazán jobban jár?
Az interneten mindhárom szolgáltató ajánlatait megnézte, végigzongorázta a különböző díjcsomagokat, kedvezményeket, és megfigyelte telefonos szokásait. Kiderült, hogy elsősorban a férjét és a gyermekeit tárcsázza, ezért rájött, hogy családi kedvezménnyel bővített előfizetésre lesz szüksége. Azóta a telefonszámlája sohasem ment az előfizetési díj fölé.
A telefonszámla csökkentésére azonban nem mindig nyílik lehetőség szolgáltatóváltás nélkül. Péter 3 millió forinttal csökkentette cége éves telefonköltségét, és még az alkalmazottak mobiljait is ingyen lecserélte, megelégelve a korábbi társaság kíméletlen percdíjait.
Sokan hosszú ideig úgy tudtak eredményesen takarékoskodni, hogy több mobilszolgáltatóval is szerződtek, és húszast a húszasról, harmincast a harmincasról, hetvenest a hetvenesről tárcsáztak. Amióta a számhordozás Magyarországon is valósággá vált, ez a megoldás kissé körülményesebb lett. Ráadásul úgy tűnik, a gazdasági válság miatt egyre többen gondolják meg, hogy megengedhetnek-e maguknak egy plusztelefont. Az efféle takarékosság eredményeként idén az MR1 Kossuth rádió becslése szerint hozzávetőleg 300 ezer mobiltelefon-előfizető tűnt el a piacról.
Úgy tűnik, most már a legeredményesebb a csomag- és a szolgáltatóváltás!
- Nézd meg, szolgáltatód tud-e kedvezőbb csomagot ajánlani!
- A konkurencia honlapját se hagyd figyelmen kívül! Ha jobb ajánlatot kapsz, válts!
- Tartsd szemmel folyamatosan szolgáltatód ajánlatait, akcióit. Lehetőség szerint mindig a legolcsóbbat válaszd!
- Érdeklődj, hogy milyen kedvezményekben részesülsz, ha más telekommunikációs szolgáltatást (tv, vonalas telefon, internet) is ugyanattól a kommunikációs cégtől igényelsz.
- Az akcióknak mindig olvasd el az apró betűs részeit is!
Csak okosan!
Az apró betűs részek elolvasásán túl a mobilszolgáltatókkal érdemes csínján bánni. A határozott idejű szerződések többnyire hűségnyilatkozatot is tartalmaznak, amelyben vállalod, hogy bizonyos kedvezményekért rövidebb vagy hosszabb ideig az adott szolgáltató meghatározott szolgáltatását veszed igénybe – hívja fel a figyelmet az OFE.
A hűségszerződések előnye, hogy az előfizető általában alacsonyabb áron juthat a szolgáltatáshoz, de nagy hátránya, hogy ha nem elégedett a szolgáltatással, vagy az árak csökkennek, a hűségidőszak tartama alatt csak igen súlyos anyagi következmények árán mondhatja fel a szerződést, illetve szolgáltatást, valamint válthat szolgáltatást vagy szolgáltatót. A határozott idejű szerződés idő előtti felbontását a szolgáltató „bünteti”, szankcionálja.
Amikor ezt elfogadod, vállalod, hogy a hűségnyilatkozat ideje alatt végig az adott szolgáltató ügyfele maradsz, és az előfizetői díjat betegség, anyagi gondok, költözés esetén is fizeted, sőt akkor is, ha a szolgáltatásra már nem tartasz igényt.
- Ha az interneten rendelsz meg szolgáltatást, akkor is gondosan olvasd végig, mentsd le a számítógépedre vagy nyomtasd ki a tájékoztató anyagokat!
- A szerződéseket tanulmányozd alaposan, mivel rendszeresen előfordul, hogy az előfizető és a szolgáltató kötelezettségei nem egy helyen találhatók meg a szerződésben.
- Ha a cég ügyfélszolgálatánál vagy, nyugodtan kérj időt arra (akár napokat is), hogy a feltételeket áttanulmányozhasd! Ha kérdésed van, keresd meg a szolgáltatót, és beszéld meg a részleteket!
- Tájékozódj, hogy milyen lehetőségeid vannak a szerződés lejárta előtti felmondásra! Az erre vonatkozó információkat az egyedi előfizetői szerződés tartalmazza. Kérdezd meg, mi alapján számolják az esetleges kötbért, vagy felmondás esetén mennyit kell fizetned!
- Vedd figyelembe, hogy ha esetleg elköltözöl, és az új helyen a szolgáltató műszaki akadályok miatt már nem tud tovább szolgáltatni, a kötbért akkor is ki kell fizetned.
Figyeld, mikor jár le a szerződés!
Ha úgy érzed, hogy megéri vállalnod a hűségnyilatkozat feltételit, ne feledkezz meg a lejárat dátumáról. Ha elérkezett a pillanat, ismét nézz szét a piacon.
A mai gyakorlat szerint a hűségszerződésből általában az utolsó (legtöbbször 30) nap alatt lehet kilépni. Amennyiben ezt elszalasztod, újabb időszakra kötheted le magad, amely igencsak sokba kerülhet.
A határidő és szerződésváltozás közeledtére a gyakorlat szerint a szolgáltatók csak a legritkább esetben hívják fel az előfizető figyelmét, nem kérik nyilatkozatát.
Számhordozás
Ne félj attól, hogy szolgáltatóváltás esetén esetleg új telefonszámmal kell megbarátkoznod.
Magyarországon 2004 óta van lehetőség a vezetékes és mobiltelefon- (előfizetéses és kártyás) számok hordozására: ennek értelmében az előfizető úgy válthat szolgáltatót, hogy közben megtarthatja eredeti telefonszámát.
A számhordozás csak akkor nem érvényes rád:
- ha az átadó szolgáltatóval szemben lejárt számlatartozásod van;
- ha „hűségnyilatkozattal” kötött szerződésed vagy kedvezményesen vásárolt telefonkészüléked miatt az átadó szolgáltatóval szemben lejárt tartozásod van;
- ha nem vagy azonosítható a meghatározott dokumentumok alapján;
- ha a hordozást – az adott előfizetői számra vonatkozó szolgáltatás megindítása után – 30 napon belül kezdeményezed.
Utolsó kommentek